Aşırı Kilolu Bebekler

Eğer bebeğiniz çok iştahlı ise ve siz ona sürekli bir şeyler yedirmek eğiliminde iseniz yakında şişman bir bebek olabilir. Aslında bebeklerin şişman olması çok endişe edilecek bir durum olmayabilir. Şişman bir bebek ilerde de şişman olacaktır diye bir kaide yoktur. Araştırmalar her 5 şişman bebekten sadece birinin ilerde şişman bir yetişkin olduğunu gösteriyor. Ancak yağ hücreleri bebeklikten itibaren oluşur ve bir daha kaybolmaz. Bu da ilerde kilo almaya meyilli bir yetişkin olma ihtimalini artırır. Ayrıca şişman bir bebek hareket etmekte zorlanır. Aktivite miktarı azalınca daha çok kilo alır ve çabuk sıkılır. Bu da bir kısır döngüyü başlatır.

Bu sebeple bebeğinizin aşırı kilo aldığını ya da alacağını düşünüyorsanız bir takım önlemler alabilirsiniz. Şişman bir bebeği asla diyete sokmayın. Bebeğiniz sürekli geliştiği için beslenmedeki bazı düzeltmelerle fazla kiloları zaten kaybolacaktır. Alabileceğiniz önlemler arasında şunlar sıralanabilir;

  • Bebeğinizin açlıktan ağlamadığına eminseniz onu beslemeyin. Bebeğinizin başka bir problemi olabilir. Sıkılmış ve oyun istiyor olabilir. Onu teselli etmek için değil sadece doyurmak için besleyin. Eğer her ağladığında onu beslerseniz ilerde de sıkıntılarına çareyi yemekte bulabilir. Ona sarılın, şarkı söyleyin, onunla vakit geçirin, oyunlar oynayın.
  • Eğer katı gıdaya geçmişseniz muhallebi gibi şekerli, unlu besinler yerine yoğurt, sebze çorbası veya meyve verin. Muhallebi hazırlarken çok az şeker ilave edin.
  • Bebeğiniz belki de yemek yemek değil sadece emmek istiyor olabilir. Bu durumda biberonla su verebilirsiniz. Böylece su içme alışkanlığı kazanmış olur.
  • Bebeğinizi hareket etmeye teşvik edin. Ellerinden tutarak kendini çekmesini sağlayın. Altını değiştirirken bacaklarını hareket ettirin. Kolarını oynatın. Onu yüz üstü yatırın. Bu aynı zamanda emeklemesi için onu heveslendirebilir. Onu bir elinizle poposundan diğer elinizle göğsünden tutarak zıplatın. Bundan çok hoşlanacaktır.
  • Bebeğin her kilosu için 150 cc mamaya ihtiyacı vardır. Eğer bebeğinizi mamayla besliyorsanız ne kadar mamaya ihtiyacı olduğunu buradan hesaplayabilirsiniz.

Sonuç olarak bebeğinizin iştahlı olması sizin için bir şanstır. Onu dengeli ve çeşitli besleyerek hem hastalılara karşı dirençli olmasını hem de sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamış olursunuz.

Yorum Yap

Kategoriler
Yandex.Metrica