Şişman bebekler her zaman insanlara daha sevimli görünür. Ancak aşırı kilolu olmak bebeğin dönmesini, tek başına oturmasını emeklemesini ve diğer önemli fiziksel yetenekleri yapabilmesini geciktiriyor.

 

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, 18 aya kadar olan farklı aylardaki 215 bebek değerlendirildi. Bu değerlendirme süresince aşırı kilolu olan 152 bebeğin yüzde 20’sinin (31 bebek) fiziksel gelişiminin geciktiği görüldü.

Araştırma boyunca 75 bebeğin göbeğinin ortalamanın üstünde olduğu, kollarının ve sırtlarının üst kısımlarının ise yağlı olduğunu buldular. Bu bebeklerin yüzde 23’ünün de (17 bebek) fiziksel gelişimlerinde gerilik olduğu belirlendi.

The Journal of Pediatrics dergisinde yayınlanan araştırmada, aşırı yağlı vücuda sahip olmanın ya da aşırı kilolu olmanın normal kilolu bebeklere oranla fiziksel gelişimlerinde daha büyük bir risk oluşturduğu kaydedildi.

Genel olarak 3 aylık bebeğin başını tutabildiğini, destekle oturabildiğini ve dönebildiğini; 6 aylık bebeğin ise tek başına oturabildiğini ve emekleme işaretleri verdiğini belirten araştırmacılar, kilolarından dolayı fiziksel gelişimi gerileyen 6 aylık bebeklerin ise desteksiz 30 saniye bile oturamadığını ve öne doğru eğildiklerini ifade ettiler.

 

Yorum Yap

Kategoriler
Yandex.Metrica