Zayıflamanın bir yolu daha çıktı!

Aşırı şişmanlıkla mücadelede son çare olarak başvurulan ”obezite cerrahisi” yöntemlerine yakın bir gelecekte parkinson tedavisinde uygulanan teknikler kullanılarak, beyin ameliyatının da eklenmesi öngörülüyor. 

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Beyin Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Feridun Acar, yaptığı açıklamada, obezitenin dünyadaki gelişmiş toplumların en önemli sorunlarından birisi olduğunu vurguladı. 

Obezitenin yol açtığı sağlık problemleri nedeniyle mücadele edilmesi gereken önemli bir sorun olduğunu belirten Acar, bu sorunun çözümü için öncelikle kişinin beslenme alışkanlığının sağlıklı bir yapıya kavuşturulması yönteminin denendiğini, sonuç alınamaması durumunda ise son çare olarak cerrahi çözüm yollarına başvurulabildiğini ifade etti. 

Acar, beyin cerrahisi olarak, halen pratik anlamda obezite tedavisinde yerlerinin olmadığını, ancak önümüzdeki yıllarda bu hastalığın iyileştirilmesinde beyin cerrahisinin önemli rol oynayacağını bildirdi.

BEYİNDEKİ YEME İSTEĞİ BASKILANACAK
Beyinde, yeme alışkanlığı ve bağımlılıkları kontrol eden bazı alanların bulunduğuna dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: 

”Beyinde dürtüleri kontrol eden alanlarda elektriksel ve kimyasal bozukluklar, kişinin aşırı yemesine ya da yeme dışında bağımlılıkların gelişmesine zemin oluşturuyor. Parkinson cerrahi tedavisinde kullandığımız tekniklerle o bölgelere girip, beyin içerisine elektrotlar koyarak o bölgelerin fonksiyonlarını düzenleyebiliyoruz. Beyindeki yemeyi tetikleyen merkezlerin aktivitesini baskılayarak kişinin yemesini normal seviyelere indirebiliyorsunuz. 

Şu anda öncü uygulamalar var ve biz bu cerrahileri yapacak teknik altyapı ile birikime sahibiz ama rutin uygulamalar arasına girmesi zaman alacak. Bunlar pahalı ameliyatlar. Önümüzdeki yıllarda çalışmaların gelişmesiyle bütün tedavilere dirençli hastalarda bu bölgelere girip elektrotlar yerleştirilerek tedaviler yapılacak. Kontrollü akımlar vererek bu bölgelerdeki fonksiyon bozukluklarını dengeye oturtarak hastalarda anlamlı kilo kayıpları sağlayabileceğiz.”

Kaynak : AA

1 Yorum to “Zayıflamanın bir yolu daha çıktı!”

  • veysel özkan:

    Ben yatağandan veysel özkan . üç ay önce , ameliyat [beyin tümör ] oldum. numaram 3 .[üç].. 14 yılda ikisi DOEÜH ,en son PAMUKKALE hastanesi . KEMOTERAPİ ­­ Hapları içiyorum . Çok Az yedigim halde 10 kilo aldım . Kilomdan ve konuşma hastalığından hastayım . [Allaha hamdolsun] .. FERİDUN BEY NAPAYIM ?

Yorum Yap

Kategoriler
Yandex.Metrica