Kilonu Kontrol Et Rozetleri

Kilo ile ilgili her beslenme desteği yada tedavi desteği yasal olarak diyetisyenler tarafından yapılmaktadır.Bizler 4 yıl boyunca bunun eğitimini alıyoruz bilimsel araştırmalar yapıp okul bitiminde andımızı içiyoruz. Amaç etik kuralları çerçevesinde bilimsel temellere dayalı doğru tedaviyi uygulamaktır. 

Daha popüler bir konu olduğundan dolayı kilo verme üzerine konumsak istiyorum burada. İnsanların talebini ilgisinin yoğunluğunu düşünürsek kilo verme sektörü büyük bir pastayı teşkil etmektedir. Ve herkes bir şekilde bu pastadan pay kapma çabasına giriyor. 

Yakalarında rozet taşıyan bazı insanlar hakkında yorum yapmak istiyorum. Ben bu insanlardan bazıları ile tanıtsım konutsum hatta toplantılarına bile gittim..amacım nedir ne yapıyorlar öğrenmekti. Gördüğüm tamamen bir hüsrandı. Beslenme bilimi ile ilgisi olmayan kişilerle karsılaştım. 

Ne günlük alınması gereken kalori hesabından haberleri vardı nede 30 gram peynirdeki kalsiyum oranından..Hatta karaciğeri korumak adına ne kadar surede kaçar kilo verilmesi gerektiğini bilmiyorlardı. Amaç belli ürün satışı ve kar etmek,satılan ürün içindeki selenyum miktarının bir kişinin günlük ihtiyacını karşılayıp karşılamayacağı değil.. Tabı ki burada biraz da halkımıza bilinçli olmak düşüyor. Çünkü bu tarz alışverişler hayatın her döneminde kişinin karsısına çıkabilecek bir durumdur. Kişinin son derece dikkatli bilinçli olması büyük önem teşkil etmektedir. 

· Tarhana ve sebzeler (yeşil fasulye, bamya) güneşte kurutulduğunda vitamin değeri azaldığından gölgede kurutulmaları gerekir. · Yoğurdun suyu riboflavin kaynağı olduğundan suyunun dökülmemesi gerekir. 

· Sütlaç ve muhallebi gibi sütlü tatlılara şekeri, inmeye yakın atılmalıdır 

· Yemeğin yağı fazla kavrulmamalıdır, fazla kavrulduğunda yağ yanar, vitamin ve enerji değeri azalır, sağlığa zararlı duruma gelir. Kızartma yağı birden fazla kullanılmamalıdır.ayrıca bitkisel yağlar e vitamininden zengindir fakat her yapılan kızartmada e vitaminin yüzde 11 oranında kayba uğrayacağını da unutmamak gerek. 

· İyi yıkanmamış sebzelerden parazit ve mikroplar vücuda girebildiği için özellikle yeşil yapraklı sebzelerin ıslatma suyuna bir miktar sirke dökülmeli, çok iyi yıkanmalıdır 

· Dondurulmuş sebzeler pişirileceği zaman çözündürülmesi için bekletilmemeli, direk pişirilmelidir aksi halde mikroorganizma faaliyeti hızla artacaktır. 

· Pilav yaparken pirincin sıcak suda bekletilmesi yada kavrulması besin değerini azaltır. 

· Makarnanın haşlama suyunun dökülmesi vitamin kayıplarına sebep olur.  

Kaynak : istanbulgüzellik.com

Yorum Yap

Kategoriler
Yandex.Metrica