Hareketlenin , fazla kiloları dert etmeyin…

# Hareket edin

Dümdüz karnınızı gururla sergilemek için haftada beş defa 30 dakikalık hafif yoğunlukta egzersizler yapın. Yürüyün, koşun, dans dersleri alın, yani kalbinizi çalıştıracak her şeyi yapın. Zamanınız mı dar? Egzersizlerin yoğunluğunu artırın. Haftada üç defa yapacağınız 20 dakikalık sıkı egzersizler de aynı etkiyi sağlayacaktır.

# Ağırlık çalışın

Haftada iki defa tüm vücudunuzu şekillendirecek egzersizler yapın. 8 – 10 arası bileşik egzersiz hareketi seçin (bu egzersizler aynı anda vücudunuzun birden fazla kısmının çalışmasını sağlar) ve 8 – 12 arası tekrar yapın. Bu sayede seksi kıvrımlara sahip olacak ve kemik yoğunluğunuzu artırarak kemiklerinizin sağlıklı olmasına katkıda bulunacaksınız.

# Isının

Egzersiz seansına başlamadan önce 5 – 15 dakika boyunca hafif hareketler yapın. Bu hareketler kaslarınızın esnemesini sağlayarak sakatlanmanızı engelleyecektir. Hedeflediğiniz egzersiz şiddetinin %50’sinde çalışmaya gayret edin. Yani, tempolu koşu (jogging) egzersizi yapacaksanız önce rahat bir yürüyüşle başlayın. İpucu: Isınma esnasında nefessiz kalmadan sohbet edebiliyor olabilmeniz gerekir.

# Gevşeyin

Yoğun bir kardiyo egzersizinden sonra mutlaka gevşemek için 5- 15 dakika arasında bir süre ayırmalısınız. Bu, kalp ritminizin ve nefes alıp verişinizin normale dönmesini sağlayacak ve kaslarınıza kendini toparlama şansı vererek bir sonraki antrenmana hazır olmanızı sağlayacaktır. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız bir yudum su için ve egzersize yavaş bir tempoda devam edin.

# Gerilme egzersizi yapın

Egzersizden sonra, ana kas gruplarınızı germek için 10 dakika ayırın. Her gerilişinizde 10 – 30 saniye boyunca pozisyonunuzu değiştirmeden durun ve bunu 3 – 4 defa tekrarlayın. Hareketsiz gerilme egzersizinden hoşlanmıyor musunuz? Öyleyse yoga yapmak da size iyi gelebilir. Esnekliğinizi artırmanız, yaşlandıkça çevikliğinizi korumanızda size yardımcı olacaktır.

Kaynak : http://www.nesfit14gun.com/

 

2 Yorum to “Nesfit 14 Gün – Beden”

Yorum Yap

Kategoriler
Yandex.Metrica